top of page

Jak działają emocje?


Emocje są jak listonosz. Tylko przynoszą listy polecone do Ciebie.


Jakie strategie przyjmujesz odbierając wiadomość?


Czy to coś da, gdy wyłączysz dzwonek, by nie przyjąć listonosza?

Czy pomoże zagłuszanie hałasem odgłosów listonosza?

Ale czy listonosza musisz zaprosić do domu, zrobić herbatę, przedstawić rodzinie, wprowadzić do pokoi dziecięcych, wpuścić do sypialni?


Gdy przychodzi przesyłka polecona, Twoim zadaniem jest pokwitować jej odbiór i następnie przeczytać. Jeśli to wezwanie do Urzędu Skarbowego, to wyjaśnić sprawę, zapłacić podatek.

Jeśli list od stalkera - zignorować.


Nie ma jednego wyjaśnienia, dlaczego dana emocja się pojawia, czego od Ciebie chce i co możesz zrobić. Tylko Ty to wiesz.


Działając w ten sam sposób na pojawienie się emocji, reagując na bodziec w sposób automatyczny, powtarzasz utarte schematy myślowe. Tak długo, jak nie odczytasz i nie zrozumiesz informacji, którą przynosi emocja, a później nie dostosujesz swojej reakcji do wglądu, możesz spodziewać się, że podobne bodźce będą wywoływać podobne emocje w Tobie znowu i znowu.


Emocje to automatyczna reakcja ciała, która pojawia się pod wpływem bodźca, którym może być zdarzenie lub myśl. Emocja powstaje na podstawie naszych przekonań, wartości, założeń, ocen i osądów.

Kluczem do wyzwolenia się ze sprzężenia zwrotnego zapadania się w emocje lub odcinania od nich, jest refleksyjność.


Co możesz zrobić:

- pozwolić ciału na przyjęcia fali emocjonalnej,

- przeanalizować, dlaczego w ogóle wydarzyła się sytuacja, która wywołała w Tobie emocje i dlaczego Twoja reakcja nastąpiła,

- dokonać wglądu w to, jakie przekonania o Tobie i świecie stoją za tym, że Twój podświadomy umysł dokonał oceny bodźca w taki sposób.


Zadaj sobie pytania:

Czy to co robisz, gdzie jesteś, jaki jesteś, jest zgodne z Tobą, Twoimi wartościami i Twoją tożsamością?

W co musisz wierzyć, że taka reakcja emocjonalna się pojawiała? Czy to jest prawda? Jakie przekonania za tym stoją i jakie mają one podstawy?

Czy informacja otrzymana od emocji jest prawdziwa?

Czy możesz zmienić swoje położenie, zachowanie, otoczenie, sposób myślenia, które wywołało emocję?

Jeśli tak, to czy chcesz to zrobić, kiedy i jak to zrobisz?

Jeśli nie, a emocja jest nieprzyjemna, to co wybierasz zrobić: zaakceptować sytuację, czy zmienić swoje położenie?


Brak działania na powtarzające się emocje skutkuje tym, że one narastają. Będą wracać tak długo, aż przestaniesz wypierać z umysłu to, co twoje ciało i podświadomość czują i widzą. Tak jak listonosz z przesyłką od Urzędu Skarbowego. To, że jej nie chcemy odebrać, nie oznacza, że podatek do zapłacenia zniknie. Takim podatkiem można nazwać konsekwencje naszych wcześniejszych wyborów i działań. Ponosimy odpowiedzialność za wszystko, co do tej pory robiliśmy, jak myśleliśmy, kim wybieraliśmy być. To, że togo nie akceptujemy, nie zmienia faktu, że tak jest. Podobnie, jak nieodebranie przesyłki z US, nie zwalnia z płacenia podatku.


Dlatego spokój od negatywnych emocji osiągniemy nie poprzez ich wypieranie, czy uciekanie od nich, ale też nie przez bezwarunkowe zanurzenie się w nie i wierzenie im. Szczególnie jeśli emocje są oparte na pełnych lęku programach, które niekoniecznie są wspierające czy prawdziwe.

Dlatego potrzeba uważności i kontaktu ze swoim ciałem, aby zauważyć emocję i pozwolić przeminąć jej fizycznym doznaniom, a następnie refleksyjności i wglądu, aby podjąć stosowne działania lub brak działań, w zależności od Twoich wartości i celów.


Jeśli masz cel, wybierasz to, co chcesz zrealizować. Jeśli nie masz jasno sprecyzowanego celu, działasz w oparciu o przeszłość. Emocje są motywatorem, ale same w sobie nie posiadają inteligencji, rozeznania, mądrości, opierają się na tym, co już zna i w co wierzy Twoja podświadomość. Potrzeba rozsądku, aby zdecydować o kierunku działań.


Jeśli potrzebujesz wsparcia w pracy nad inteligencją emocjonalną, zapraszam na sesję coachingową https://www.w-polaczeniu.pl/rezerwuj


Naukę rozpoznawania emocji i radzenia sobie z nimi, będziemy tez trenować podczas warsztatów wakacyjnych "Transformacja. Ciało, umysł dusza. Pilates, coaching, mindfulness" 02-08.07.2023 https://www.w-polaczeniu.pl/event-details/transformacja-pilates-coaching-mindfulness


32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page