top of page

Jak stawiać cele, by były realizowane?

Zaktualizowano: 2 sty 2023


Dobiega końca pierwszy dzień 2023 roku. Być może masz już przed sobą listę postanowień noworocznych. Co warto uwzględnić przy planowaniu celów na ten nowy rok życia?Poniżej 3 wskazówki, jak stawiać cele, by skutecznie móc je realizować:


MATRYCA ŻYCIA

Pierwszą propozycją jest zrobienie Matrycy Życia. Gdy oddajesz samochód do przeglądu, mechanik ma check-listę, by sprawdzić zarówno układ kierowniczy, jak i silnik i inne elementy; niczego nie pomija. Ty też zrób sobie generalny przegląd życia i sprawdź, czy poszczególne jego obszary są zrównoważone i co warto jest uwzględnić przy planowaniu działań na ten rok. Nawet jeśli nie podejmiesz jeszcze teraz odpowiednich kroków, to warto jest sobie chociaż uświadomić, w jakim miejscu jesteś. Proponuję tu konkretne narzędzie: kartkę i coś do pisania. Podziel kartkę dwiema liniami pionowymi i dwiema poziomymi i w tak powstałe 9 pól wpisz takie obszary swojego życia, jak: PRACA ZAWODOWA, RODZINA, ZWIĄZEK, PRZYJACIELE, HOBBY, CZAS DLA SIEBIE, ROZWÓJ OSOBISTY, CZAS WOLNY, HOBBY, OSOBISTY WKŁAD (co robisz dla świata). Następnie przyjrzyj się tym obszarom: czy każdy z nich jest wypełniony? czy gdzieś jest pusto i to jest na ten moment świadomie ok? czy któryś z nich dominuje i czy to jest na ten moment świadomie ok? czy dajesz z siebie wszystko w każdej przegródce Matrycy? czy coś do tej pory nie umykało Twojej uwadze?


MIEĆ CZY BYĆ, A MOŻE ROBIĆ?

Drugą wskazówką jest analiza swoich planów z uwzględnieniem 3 poziomów: BYĆ, MIEĆ, ROBIĆ. Aby osiągnąć spełnienie, potrzebujemy wszechstronności, zaplanuj wiec, co chcesz w tym roku zrobić (np. wejść na Rysy), co chcesz mieć (np. firmę o przychodach X), ale też kim chcesz się stać (np. osobą o dobrych relacjach z teściową). Możesz posłużyć się przygotowaną wcześniej Matryca Twojego Życia i cele z poziomu BYĆ, MIEĆ i ZROBIĆ wpisz do każdego z 9 obszarów życia.


SIŁA INTENCJI

Teraz zadaj sobie ważne pytanie do każdego z postanowień: jaka intencja za nią stoi? Czy chcę to robić z ciekawości, dla doświadczenia, z radości życia, aby uczynić je pełnym i by otaczać się karmiącymi relacjami? A może stawiam sobie cel z powinności, chęci kontrolowania innych, dumy, lęku, poczucia niższości, braku? Dlaczego to takie ważne? Bo można się spodziewać, że cele z niewłaściwych pobudek będą wymagały dużo więcej wysiłku, a możliwe, że nie uda się ich zrealizować. To trudne ćwiczenie, nie zadowalaj się pierwszą odpowiedzią, drąż dalej. Czasem przedsięwzięcie, które na pozór wydaje się słuszne, tak naprawdę ma ukrytą intencję, a konsekwencje działania z nieuświadomioną intencją są często mocno niepożądane. Jeśli odkryjesz, że warto jest zmienić intencję, to najpierw zajmij się pracą nad tym, zanim podejmiesz konkretne działania zmierzające do celu.


Zapraszam na sesje indywidualne on-line i we Wrocławiu, coaching jest właśnie po to, by stawiać sobie dobrze określone cele i skutecznie je realizować.


13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page