top of page

SIŁA INTENCJI


Jak działa intencja? Nasz umysł łatwo daje się programować, to wspaniałe narzędzie. Jednocześnie, jak wszystko w przyrodzie, dąży do oszczędności energii i zawsze, w pierwszej kolejności, będzie dbał o nasze przetrwanie.

JAK DZIAŁA INTENCJA Z LĘKU?

Wyobraź sobie teraz, że postanawiasz z nowym rokiem schudnąć. Chcesz przejść na dietę i ćwiczyć. Wspaniały cel. Jakie jest prawdopodobieństwo, że się go uda zrealizowac? To zależy od intencji. Rozważmy pierwszą opcję: Twoją motywacją jest złość na siebie, odraza do aktualnego wyglądu i sprawności Twojego ciała oraz lęk przed utratą związku i szacunku w relacjach z ludźmi, boisz się, że będąc otyłym wydasz się innym nieatrakcyjny. Postanawiasz więc ograniczyć kalorie i ćwiczysz i się do tego zmuszasz. Cierpisz, myśląc o słodyczach, czy innych przekąskach. Mózg nas posłucha doskonale, ale nie tego, co "chcemy" świadomie, ale tego, co wgrane jest przez naszą intencję. Czyli w tym wypadku mózg dostanie przekaz złości, odrazy, wstydu i zagrożenia. Nie trzeba wielkiej wiedzy, żeby zauważyć, że uruchomi to układ współczulny, a z nim reakcję stresową z całym garniturem przekaźników hormonalnych, bojkotujących nasz cel. Czy osiągniesz cel? To możliwe, zależy od Twojej silnej woli. Jeśli jednak nie zmienisz swojego nastawienia do życia, siebie i świata, to najprawdopodobniej szybko zrezygnujesz z postanowień, a nawet jeśli już coś osiągniesz, to problem wcześniej czy później wróci, w tej, czy innej postaci. A lęk i złe samopoczucie zostaną z Tobą.

MOTYWACJA WYNIKAJĄCA Z INTENCJI

Jeśli jednak Twój cel będzie oparty na szacunku do siebie i świadomości, jak zdrowie fizyczne i ruch wpływa na Twoje samopoczucie, nauka nowych nawyków żywieniowych przyjdzie nie tylko z łatwością i radością, ale będzie też skuteczne i trwałe. Bo wiesz, że robisz to, co jest dla Ciebie ważne, jest zgodne z Twoimi wartościami, ma sens. Na tym polega siła intencji. Ona zmienia wszystko.

PRACA NAD INTENCJĄ

Czy można pracować nad intencją? Tak, choć nie jest to łatwe.


Dlaczego czasem stawiamy sobie cele, spisujemy postanowienia, a później ich nie realizujemy? Czy to lenistwo, brak silnej woli i nierealizowanie celu powinno wywoływać w nas poczucie winy? Niekoniecznie. Najpierw przeanalizuj swoje przekonania, pragnienia, przywiązania związane z postawionym celem. Jakie intencje za nimi stoją?


Jeśli lęk, żal, złość, poczucie braku - to czy aby na pewno jest sens w tym momencie zaspokajać ten cel, czy może najpierw lepiej rozprawić się z przekonaniami, które powodują te negatywne odczucia. I dopiero później, sprawdźmy, czy nadal tego chcemy.


Dlaczego czasem stawiamy sobie cele, spisujemy postanowienia, a później ich nie realizujemy? Czy to lenistwo, brak silnej woli i nierealizowanie celu powinno wywoływać w nas poczucie winy?

Niekoniecznie. Najpierw przeanalizuj swoje przekonania, pragnienia, przywiązania, związane z postawionym celem. Jakie intencje za nimi stoją?

Dlaczego w ogóle postawiliśmy ten cel? Czy ma on zaspokoić naszą potrzebę bezpieczeństwa, bo trudno jest nam poczuć się spełnionym, zanim nie zrealizujemy tego celu? A może mamy pragnienia, pożądamy kogoś lub czegoś i zrealizowanie naszego celu ma nam to ułatwić? A może jeszcze liczymy na to, ze za pomocą tego celu uda nam się utrzymać nad kimś władzę, kontrolę, zapewnić czyjeś uznanie?

Jeśli tak jest, nie dziwmy się, że realizacja celu przychodzić może z trudnością i wymaga wysiłku, ponieważ intencją, jaką kieruje się nasz mózg jest poczucie braku i zagrożenia. W każdym z tych wypadków nie odczuwamy wewnętrznego spełnienia i szczęścia, ale liczymy, ze coś lub ktoś nam to zapewni. Tym samym oddajemy swoją wolność temu celowi, a to powoduje w naszym ciele poczucie zagrożenia i stres.


JAK ZMIENIĆ "MUSZĘ" NA CHCĘ"

Pracując nad zmianą intencji.


Nie ma nic złego w stawianiu sobie celu, posiadaniu pięknych przedmiotów, domów, nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi. Aby przychodziło to z łatwością i lekkością, ciało musi yć zrelaksowane, a umysł wolny i otwarty na kreatywność.

Jak to osiągnąć? Polecam praktykę wdzięczności i doceniania tego co mamy oraz uważność. Codzienna wdzięczność za to co mamy, te duże rzeczy, osiągnięcia, innych ludzi, ale też niedostrzegane 'drobiazgi', takie jak łóżko, jedzenie, wodę w kranie, pozwoli zyskać radość z życia i doda energii, by nadać swym działaniom pozytywnych intencji.

Zapraszam 22.01.2023 na warsztaty ZAMIEŃ 'MUSZĘ' NA 'CHCĘ' we Wrocławiu: https://fb.me/e/2ilfH9tjL Sesje indywidualne: https://www.annaskupnikcoaching.com/book-online

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page