top of page

Transcendencja - 11 wskaźników


Transcendencja, jako najwyższy poziom potrzeb człowieka, została umieszczona przez wybitnego psychologa, Abrahama Maslowa, na szczycie jego piramidy. Nazwał on osiągnięcie transcendencji "doświadczeniem szczytowym", kiedy to człowiek jest w stanie przekroczyć swoje 'Ja'. Pojęcie to związane jest z rozwojem duchowym, który, w przeciwieństwie do religijności, nie jest żadnym systemem, a odnosi się jedynie do osobistego poczucia pokoju, radości życia i wysoko rozwiniętej świadomości.


Po czym poznać, że Twoja transcendencja, Twój rozwój duchowy jest kompletny i możesz spocząć na laurach na szczycie piramidy Maslowa? Sformułowałam listę 11. wskaźników, za pomocą których możesz dokonać samoanalizy. Potraktuj proszę tę listę jako propozycję, jeśli uważasz, że coś można do niej dopisać, daj mi znać, porozmawiamy o tym.


CZY JUŻ JESTEŚ NA POZIOMIE TRANSCENDENCJI?


Najpierw test ogólny. Zadaj sobie pytanie:

"Czy czuję tylko i wyłącznie miłość? Czy w moim umyśle jest tylko miłość?".

Wsłuchaj się w siebie, odpowiedź się pojawi.

Jeśli usłyszysz 'Tak', to gratuluję, jesteś na szczytowym poziomie rozwoju świadomości, do jakiej człowiek może dojść samodzielnie. Byłby to dla mnie zaszczyt, byłoby mi niezmiernie miło poznać Cię i wysłuchać Twojej opowieści.

Jeśli usłyszysz 'Nie', to kierunek dalszych poszukiwań może wskazywać poniższa lista 11 pytań.

Aby wrócić do testu ogólnego, najpierw na wszystkie łącznie pytania musisz mieć jasne i klarowne 'Tak'.


PYTANIE 1

Czy czujesz ciepło i przestrzeń w klatce piersiowej?

Jeśli "Nie", pracuj z ciałem oraz z uważnością przeanalizuj wszystkie poniższe punkty.


PYTANIE 2

Czy jesteś bezwzględnie uczciwy?

Jeśli "Nie", stań się uczciwym. Jest to warunek bezwzględny rozwoju duchowego.


PYTANIE 3

Czy bierzesz pełną odpowiedzialność za siebie i swoje życie?

Jeśli "Nie", pracuj nad 'syndromem ofiary'. Tylko Ty możesz wziąć odpowiedzialność za siebie i dopóki tego nie zrobisz, nie uzyskasz sprawczości i dostępu do swojej mocy.


PYTANIE 4

Czy wybaczyłeś wszystkim, którzy Cię skrzywdzili?

Jeśli "Nie", ulecz swoje rany. Wybacz tym, o których myślisz, że Cię skrzywdzili. Gdyby umieli lepiej, nie zrobiliby tego, najwidoczniej wtedy nie umieli. Wybaczenie jest możliwe po zrozumieniu lekcji, którą dana sytuacja przyniosła, nie musi wymagać przeprosin ze strony tej osoby.


PYTANIE 5

Czy zadośćuczyniłeś wszystkim, których skrzywdziłeś?

Jeśli "Nie", rozlicz się z odpowiedzialnością za swoje dotychczasowe czyny i, jeśli to możliwe, dokonaj zadośćuczynienia. Oczywiście musi to się odbyć w sposób uwalniający długofalowe cierpienie, a nie przynoszący dodatkową porcję cierpienia komukolwiek.


PYTANIE 6

Czy uwolniłeś całą negatywność ze swojego umysłu?

Jeśli "Nie", pracuj nad uwalnianiem ze swojego umysłu całości wstydu, poczucia winy, apatii, żalu, lęku, pożądania, złości, dumy. One nie są Ci w niczym potrzebne. Skasuj wszystkie przekonania, które prowadzą do tych uczuć.


PYTANIE 7

Czy puściłeś wszystkie oczekiwania i chęć kontroli?

Jeśli "Nie", pozbądź się swoich oczekiwań dotyczących kogokolwiek i czegokolwiek, a także chęci wpływania na innych i ich kontrolowania. Nie masz takiej władzy, oczekiwania i chęć kontroli blokują Twój rozwój.


PYTANIE 8

Czy całkowicie zaprzestałeś osądu i w 100% zaakceptowałeś siebie, innych i świat takimi, jacy są?

Jeśli "Nie", przestań osądzać i zaakceptuj to, co jest. Nie ma sensu tracenie energii na walkę w zaprzeczanie rzeczywistości. Rzeczy są, jakie są, ludzie są, jacy są. Jesteś, jaki jesteś. Żeby cokolwiek w sobie zmienić, najpierw musisz przestać siebie osądzać, uznać to, co jest, zaakceptować siebie, żeby móc się pokochać. Dopiero wtedy jakakolwiek zmiana na lepsze jest realna.


PYTANIE 9

Czy porzuciłeś wszystkie swoje przywiązania? Czy nawet, gdybyś stracił wszystko, nadal będziesz czuć szczęście?

Jeśli "Nie", uwolnij się od wszystkich przywiązań. Tak długo, jak masz poczucie, że Twoje odczuwanie życia jest uzależnione w jakikolwiek sposób od posiadania czegoś, przeżywania czegoś albo obecności kogoś w Twoim życiu, nie osiągniesz pełni szczęścia. Transcendencja polega na tym, że doceniasz obecność innych ludzi, rzeczy, wydarzeń w swoim życiu, ale jednocześnie akceptujesz to, że wszystko mija i wszystko kiedyś stracisz. Ucieczka przed tym i wypieranie tego z umysłu nic nie da, lepiej pogodzić się z tym już teraz.


PYTANIE 10

Czy kierujesz się w całym swoim życiu szczytnymi zasadami moralnymi?

Jeśli "Nie", pracuj nad sobą. Dobrym przykładem takich zasad, obejmującym wszystkie obszary życia jest Szlachetna Ośmioraka Ścieżka. Obejmuje ona: właściwy pogląd, właściwą intencję, właściwą mowę, właściwe postępowanie, właściwą pracę, właściwe staranie, właściwe skupienie, właściwą medytację. Poprzez 'właściwe' rozumiem to, co długofalowo zmniejsza poziom cierpienia na świecie. Nie zwiększa. I mowa o całym świecie, nie tylko o Tobie.


PYTANIE 11

Czy powierzyłeś swoje życie, wszystkie cele i cały rezultat Sile Wyższej, jakkolwiek ją pojmujesz?

Jeśli "Nie", poproś Kogoś/Coś, co uznajesz za swoją Siłę Wyższą, o kierownictwo. Jak widzisz, po przeczytaniu tekstu powyżej, pracy jest sporo. Sama/sam nie dasz rady, potrzebna Ci Siła Wyższa, jakkolwiek ją pojmujesz.


Jeśli na poszczególne pytania możesz odpowiedzieć "Tak", to wspaniale. Pracuj nad każdym "Nie' tak długo, jak potrzeba. Każdy ma swoje indywidualne tempo i indywidualne lekcje. Cel jest ważny, ale to droga jest naszym życiem.


Mam nadzieję, że powyższy tekst uznasz za przydatny. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, odezwij się. Zapraszam tez do sesji coachingu i mentoringu https://www.annaskupnikcoaching.com/book-online


62 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page